kutia wigilijna

Kutia to danie, które tradycyjnie występuje na dolnośląskich stołach wigilijnych. Poniższy przepis to bardziej wytyczne do przygotowania, gdyż ilość składników dobieramy wedle upodobania.
Wersja, którą chcielibyśmy polecić naszym Czytelnikom ma rzadszą konsystencję, w porównaniu do tradycyjnej kutii. Bardziej przypomina zupę, niż deser.

Kutia:

Czas przygotowania: 5 godzin + noc na namaczanie
Liczba porcji: według uznania

Składniki:

pszenica
mak
rodzynki
orzechy włoskie
miód
cukier
woda
olejek migdałowy

Przygotowanie:

Do przygotowania kutii potrzebujemy tyle samo szklanek surowego maku, co pszenicy. Dzień wcześniej pszenicę płuczemy pod ciepłą wodą, a następnie zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na noc, żeby spęczniała. Na każdą szklankę pszenicy potrzebujemy 3 szklanki wody. Drugiego dnia gotujemy ją na lekko twardo i odcedzamy.

Mak płuczemy, sparzamy wrzątkiem i mielimy w maszynce minimum 3 razy. W garnku pszenicę rozrabiamy z wodą (konsystencja powinna być podobna do krupniku), dodajemy mak, sparzone i obrane orzechy, miód i ewentualnie cukier oraz odrobinę olejku migdałowego. Można też dodać inne bakalie, skórkę z cytryny lub pomarańczy. Podajemy w miseczkach na zimno.

Przepis: Żaneta Hajnowska – cupcakefactory.pl
Zdjęcia: Małgorzata Zabokrzycka – trawkacytrynowa.pl

Przepis ze specjalnego numeru KOTŁA – dolnośląska Wigilia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *