święconka

Święconka Wielkanocna pojawia się na stołach Wielkanocnych na Dolnym Śląsku w trochę zmienionej formie, najczęściej wśród rodzin, które pochodzą z Kresów Wschodnich i przywędrowały na Dolny Śląsk wraz z falą przesiedleńczą po II Wojnie Światowej. Forma podania tego dania zależy od domu – u jednych są to wszystkie produkty, które znajdują się w koszyku wielkanocnym, przygotowywanym do święcenia, u innych tylko smażone mięsa (boczek, kiełbasa, pieczeń z dużą ilością chrzanu, smalcu czy masła) z ugotowanymi na twardo jajkami.

Wersja, którą prezentujemy na łamach KOTŁA, pochodzi ze wsi Barysz na Ukrainie, a obecnie jest przygotowywana na śniadanie Wielkanocne w wielu domach w okolicach Sobótki. Tradycyjnie danie przygotowywało się w kotle na piecu kaflowym.

Święconka Wielkanocna

Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: według uznania

Składniki:

zapieczony biały, pełnotłusty twaróg
jaja na twardo
chleb
kawałki pieczeni
wędlina
boczek (opcjonalnie)
kiełbasa (opcjonalnie)
masło
korzeń chrzanu

Przygotowanie:

Biały ser umieszczamy w prodiżu lub na blaszce i zapiekamy około 15 minut w 200°C, tak aby był rumiany z wierzchu. Jajka, chleb i mięso kroimy w grubą kostkę (proporcje według uznania).

W głębokim kotle roztapiamy masło i dodajemy świeżo starty korzeń chrzanu. Podsmażamy, wsypujemy mięsa, a po chwili chleb, jajka oraz zapieczony ser. Dusimy na małym ogniu pod przykryciem do czasu, aż wszystko będzie gorące i przejdzie swoim smakiem, około 20 minut. W razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem.

Przepis: Monika Szeffler
przezogrodek.pl
Zdjęcia: Małgorzata Zabokrzycka
trawkacytrynowa.pl

Przepis pochodzi z 4. numeru magazynu KOCIOŁ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *