“Urodziłam się w Pojanie Mikuli w Rumunii, gdzie mamaliga była podstawowym produktem w życiu codziennym każdej pojańskiej rodziny. Można powiedzieć, że zastępowała chleb powszedni i nie tylko. Dzień zaczynałam od mamaligi z gotowanym mlekiem. Na obiad jadło się ze skwarkami lub z mięsem. A kolacja to mamaliga z bryndzą lub znowu z gotowanym mlekiem. Oprócz tego mamaliga była: z poziomkami wymieszanymi ze śmietaną, z jajkiem sadzonym, z jajecznicą, z jajkiem na miękko, zupami (na zimno)”

Anna Kucharek – córka Marii i Wacława Rajtmajerów. Urodzona w 1935 r. w Pojanie Mikuli w Rumunii. Razem z mężem Bolesławem wychowała siedmioro dzieci. Wciąż aktywna, działa w Z.PiT Górali Czadeckich “POJANA” z Piławy Dolnej.

Przepis na podstawie receptury Anny Kucharek, Pojańskie Smakołyki, z książki “Mom jo skarb… Smaki tradycji dolnośląskich”, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wrocław 2012

Mamaliga

Czas przygotowania: 30 minut

Liczba porcji: 4-6

Składniki: 

0,5 l wody

1 łyżeczka soli

100-120 g kaszy kukurydzianej lub mąki kukurydzianej

Przygotowanie:

Wodę zagotowujemy, solimy, dodajemy kaszę. Gotujemy na wolnym ogniu przez 20-25 minut, często mieszając. Po ugotowaniu mamaliga powinna być bardzo gęsta. Przekładamy ją na talerz lub deskę i kroimy na małe kawałki. Podajemy z wybranymi dodatkami lub jako dodatek do zup.

Przygotowanie i zdjęcia Katarzyna Sieradz, Gotuj z Kasią,
a przepis znajdziecie w dziale kuchni dolnośląskiej, w 28. numerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *