Drożdżowe kulebiaki z kapustą kiszoną i suszonymi leśnymi grzybami na podstawie przepisu Janiny Kansy z książki „Wykonano i przyrządzono w Izerach” do 14 numeru KOTŁA przygotowała Łucja.

Kulebiaki z kapustą i grzybami:

Czas przygotowania: 1 godzina + czas wyrastania ciasta i pieczenie
Liczba porcji: 16 sztuk

Składniki na ciasto drożdżowe:

500 g mąki
250 ml mleka
100 g miękkiego masła
3 żółtka
50 g świeżych drożdży
½ łyżeczki soli

Składniki na farsz kapustny:

½ kg kapusty
3 suszone grzyby
2 cebule
3 białka (1 białko do posmarowania kulebiaków)
2 łyżki oleju
sól, pieprz

Przygotowanie:

Drożdże z łyżką mąki rozcieramy w mleku i odstawiamy na 15 minut, tak by zaczyn ruszył. Następnie dodajemy mąkę, żółtka i sól. Zagniatając, stopniowo dokładamy masło i wyrabiamy, aż do momentu gdy ciasto będzie gładkie i elastyczne. Gotowe, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrastania. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Zajmuje to zazwyczaj od 1 do 1,5 godziny.

Farsz: kapustę gotujemy z namoczonymi wcześniej grzybami do miękkości. Studzimy i drobno kroimy. Na oleju szklimy pokrojoną w kostkę cebulę. Dodajemy kapustę z grzybami, chwilę podsmażamy, a następnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Studzimy i łączymy z białkami.

Wyrośnięte ciasto wałkujemy na podsypanym mąką blacie. Kroimy w kwadraty na ok. 16 kawałków. Na każdym układamy farsz i zlepiamy, formując podłużne bułeczki. Odstawiamy do napuszenia na 20 minut. Każdego kulebiaka smarujemy lekko roztrzepanym białkiem, pieczemy 20 do 30 minut w temperaturze 190°C. Podajemy na ciepło z barszczem czerwonym.

Opracowanie przepisu i zdjęcia: Łucja Serafin – fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com

Przepis pochodzi z 14 numeru magazynu KOCIOŁ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *