polewka

Przepis pochodzi od Zosi Jazgow-Fryst z Nagórza. Jest to prosta, szybka w przygotowaniu i niezmiernie zdrowa zupa. Głównym jej składnikiem jest serwatka, czyli „odpad” z produkcji serów twarogowych, z mleka krowiego, która nadaje zupie charakterystycznego kwaskowatego smaku, podkreślonego czosnkiem.
Serwowana może być jako zupa postna lub „na bogato”, czyli na wywarze z kości wędzonych, z dodatkiem podsmażonego wędzonego boczku. Przepis został przywieziony na Dolny Śląsk kilka wieków temu i oryginalnie pochodzi z Poznania, gdzie przygotowywano ją z maślanki, jednak ludność Pogórza Izerskiego z oszczędności zaczęła wykorzystywać serwatkę.

Polewka Nagórzańska:

Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: 5 litrów

bezmiesne-b

Składniki:

2 litry serwatki
2 litry wody
1 kg ziemniaków
główka czosnku polskiego
2 małe cebule (opcjonalnie)
majeranek (opcjonalnie)
200 ml śmietanki 30-36%
sól
1 łyżka masła
1 łyżka mąki

Przygotowanie:

Z mąki i masła robimy jasno–złotą zasmażkę, zalewamy wodą i zagotowujemy. Wrzucamy ziemniaki pokrojone w kostkę, rozgniecione drobno ząbki czosnku i sól. Gotujemy, aż ziemniaki zmiękną. Wlewamy serwatkę i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy powoli śmietanę, doprawiamy solą. Cebulę drobno pokrojoną smażymy na złoty kolor, dodajemy do zupy i trzeci raz zagotowujemy. Podajemy z grzankami lub chlebem na zakwasie.

Przepis i zdjęcia: Monika Szeffler – przezogrodek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *