wybrane23

Piątek trzynastego 2015 roku okazał się dniem sukcesu kolektywu Food Think Tank. Grupa fachowców z różnych dziedzin, zaprezentowała wczoraj w Galerii Dizajn BWA przy ulicy Świdnickiej wystawę dotyczącą obecnie realizowanego przez nich projektu Ziemia i Woda.

wybrane24

KOCIOŁ uczestniczył zarówno w śniadaniu prasowym, podczas którego twórcy projektu opowiadali o swojej pracy, jak i w otwarciu wernisażu, który okazał się być spójnym odbiciem manifestu FTT, stawiającego za cel szeroko rozumianą edukację, udostępnianie wiedzy, przedstawianie zupełnie nowego myślenia o jedzeniu oraz działanie na tym, co lokalne i autorskie.

wybrane25

Zanim zacznie się zwiedzanie wystawy warto poznać proces tworzenia projektu. Pracę nad Ziemią i Wodą rozpoczęto już w listopadzie 2014 roku i był to okres poszukiwań produktów, tworzenia receptur oraz menu. Od stycznia 2015 roku do I połowy marca działania grupy skupiły się na próbach dotyczących tworzenia dań oraz na wytwarzaniu zastawy. W tej chwili trwają prace nad budową podziemnej restauracji na Milejowym Polu, w której 22 kwietnia zostanie wydana kolacja na 36 osób.

wybrane26

Wystawa Ziemia i Woda we Wrocławskiej Galerii Dizajn BWA obrazuje różne procesy twórcze zachodzące podczas projektu. Prócz instalacji audiowizualnych, można z bliska przyjrzeć się nie tylko ceramice, czy kawałkom gliny szamotowej, w której pieczono warzywa, ale i fragmentowi blatu stołu, który został wykonany metodą Fasingu. Ciekawym elementem ekspozycji jest część kulinarna i nie można nie wspomnieć przy tej okazji o stuletnim kaczym jaju, tacos powstałych z mąki wytworzonej z mącznika młynarka, liofilizowanych sardynkach, czy suszonej szynce dzika, którą można oglądać przez dziurkę w drewnianej ścianie. Ciekawą częścią jest również Czarna Milejowa Chatka, przypominająca wnętrzem i szklarnię i laboratorium, a także zasadzone wokół niej warzywa i zioła.

wybrane27

Podczas otwarcia wystawy przez galerię przewinęły się tłumy. Intuicja podpowiada mi jednak, że różnorodność i sposób prezentowanych eksponatów, a przede wszystkim sama idea projektu Ziemia i Woda  przyciągnie tu jeszcze masę osób. Trzeba to zobaczyć, bo jest to wystawa inna niż wszystkie.

Tekst: Joanna Aniszczyk – ilovetoeat.pl

Zdjęcia: Joanna Aniszczyk, Katarzyna Sieradz – gotujzkasia.pl

wybrane28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *