kartofle po luzycku 1

Łużyce Górne (niem. Oberlausitz, górnołuż. Hornja Łužica, dolnołuż. Górna Łužyca, łac. Lusatia Superior) to kraina historyczno – geograficzna w Niemczech obejmująca również swoim zasięgiem część Dolnego Śląska. Mieszkańcy tego regionu uważają się za Ślązaków, a nie za Saksończyków, chociaż obecnie administracyjnie region ten należy właśnie do Saksonii.

Łużyce zachowują swoją odmienność kulturową oraz tradycje kulinarne, w których można zobaczyć wpływy czeskie, saksońskie czy śląskie. Z okresu średniowiecza pochodzą wpływy osiedlających się tu mieszkańców Turyngii, Frankonii czy też Szwabii. Ci osadnicy wzbogacili kuchnię regionu o uważaną za typowo niemiecką potrawę „Himmel und Erde” (niebo i ziemia), kartoflaną zupę czy sałatkę. Górnołużyczanie mieli zawsze wielki respekt przed kartoflami zwanymi tu „Abern” (które w XVIII wieku wyparły z regionu kasze), przed chlebem „Brut” oraz olejem lnianym przygotowywanym tu od setek lat. Ten szczególny szacunek widać do dziś, między innymi w ulubionej potrawie regionu, jaką są kartofle z twarogiem i olejem lnianym.

W regionie często podaje się również chleb moczony w oleju lnianym, tak jak to czynią Włosi z oliwą. Najważniejszą zasadą jest, aby olej lniany był tłoczony na zimno i spożyty w przeciągu 2 dni od tłoczenia lub otwarcia butelki. Potem traci już swoją słodycz i staje się gorzki, po prostu niesmaczny. Do dziś w wielu miastach regionu panuje tradycja kupowania oleju zaraz po tłoczeniu w specjalnych punktach sprzedaży. Słodkawo – orzechowy smakuje wybornie!

Kartofle po łużycku:

Czas przygotowania: 40 minut
Liczba porcji: 6

bezmiesne-b

Składniki:

1 kg ziemniaków
½ kg twarogu
150 g mleka lub śmietany
1 cebula
świeży szczypior (opcjonalnie)
3 łyżki świeżo tłoczonego oleju lnianego
sól, pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy w mundurkach.
Cebulę obieramy i drobno siekamy. Kroimy szczypior. Twaróg dokładnie rozgniatamy i łączymy z mlekiem lub śmietaną. Doprawiamy i mieszamy na gładką masę.
Gotowy twaróg polewamy olejem lnianym i podajemy z ziemniakami.
Potrawę przygotowujemy z różnymi odmianami kartofli. Wiosną zamiast cebuli możemy dodać świeże dzikie zioła.

Przepis: Bogumiła Kadow
Wykonanie i zdjęcia: Małgorzata Zabokrzycka
trawkacytrynowa.pl

Przepis pochodzi z 3. numeru magazynu KOCIOŁ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *