burda food center (1)

Wczoraj miało miejsce otwarcie nowego studia kulinarnego we Wrocławiu – Burda Food Center. Mieliśmy przyjemność w nim uczestniczyć. Spotkanie było podzielone na 3 części. Zaczęło się od krótkiego wprowadzenia, przez warsztaty z Beatą Śniechowską – zwyciężczynią II edycji Masterchefa, aż po część dyskusyjno-degustacyjną.

burda food center (2)

Nowe studio to sześć, wygodnych, dwuosobowych, w pełni wyposażonych stanowisk. Pod okiem fachowca przygotowałyśmy na nich spring rollsy z jesiotrem, dynią, kolendrą i miso. Zadanie było częściowo ułatwione, ponieważ ryba i dynia były już upieczone, jednak nawet samo siekanie, doprawianie i zawijanie dało nam wiele radości. Nasze danie dostojnie prezentowało się obok rewelacyjnych pierogów z szyjkami rakowymi i przepysznych deserów autorstwa Zbigniewa Koźlika, szefa kuchni w restauracji Hotelu HP Park Plaza. Zniknęło z talerzy równie szybko.

burda food center (4)

Was natomiast zapraszamy do odwiedzenia Studia. Już niebawem odbywać się będą w nim warsztaty z Beatą Śniechowską. Wśród nich:
– “Kuchnia MasterChefa”
– kuchnia marokańska – “Smaki Maroka”
– kuchnia francuska – “Bon appetit”
– kuchnia włoska – “Kuchnia włoska, jakiej jeszcze nie znacie”
– “Kuchnia pełna zdrowia i energii”

Będą również warsztaty kuchni azjatyckiej, prowadzone przez reprezentantów Food Think Tank – Tomka Hartmana, który na co dzień jest szefem kuchni Szajnochy 11 i Michała Czekajło – szefa kuchni Browaru Stu Mostów. Warsztatom przewodzić będą takie tematy jak:
– kuchnia tajska – “Smaki Tajlandii”
– kuchnia indyjska – “Indie na talerzu”
– kuchnia japońska – “Japonia od kuchni”
– sushi – “Sushi kusi”

W nowym studiu będzie można się też podszkolić z nowoczesnej kuchni polskiej. Marcin Kurzawa – założyciel inicjatywy “O kuchni z ludźmi dla ludzi” i szef kuchni w restauracji Manufaktura smaku wtajemniczy w techniki sous vide, liofilizacji, czy też pokaże jak używać ciekłego azotu w kuchni.

Właścicielki Zdrowej Krowy – Aneta Zarzycka i Ewa Eron-Gorzała razem z dietetykiem i naturoterapeutką tradycyjnej medycyny chińskiej Bożeną Olszowską będą prowadzić warsztaty zdrowej kuchni:
– “Zdrowe śniadania – energia na cały dzień”
– “Zdrowa kuchnia dla zapracowanych”
– “Bezglutenowe słodkości i desery”
– “Zdrowy Maluch – pełnowartościowe odżywianie najmłodszych”
– “Jak samodzielnie przygotować smaczny chleb bezglutenowy i żytnio-orkiszowy?”

Darek Kulczycki, szef kuchni w restauracji La Nonna w Polanicy Zdroju przeprowadzi warsztaty z kuchni włoskiej:
– “Włoskie wariacje kulinarne”
– “Wyszukane dania mięsne”
– “Desery w roli głównej”

Burda Food Center
ul. Rdestowa 1 b-c
Wrocław
tel.: 694 455 399

burda food center (3)

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Sieradz
gotujzkasia.pl